Η ΕΡΤ δεν έδειξε ποτέ την απονομή του Παύλου Κοντίδη από τον τέως βασιλιά Κωνσταντίνο! ΔΕΙΤΕ τι έγινε

Η ΕΡΤ δεν έδειξε ποτέ την απονομή στον πρώτο Κύπριο Ολυμπιονίκη, τον οποιό έστεψε ο τέως Βασιλίας, Κωνσταντίνος...

Η τεράστια επιτυχία για τον ελληνικό και κυπριακό αθλητισμό, φαίνεται πως δεν…συγκίνησε ιδιαίτερα την ΕΡΤ, η οποία αποφάσισε να μην δείξει τη μοναδική ως τώρα απονομή αργυρού μεταλλίου σε Κύπριο αθλητή! Ο λόγος για τον Παύλο Κοντίδη, ο οποιός στην κατηγορία σκαφών Laser, κατέκτησε την δεύτερη θέση, φέρνοντας στην Κύπρο, το πρώτο της ολυμπιακό μετάλλιο!

Ωστόσο, η δημόσια τηλεόραση, δεν έδειξε ποτέ την απονομή, ενώ αντίστοιχα το ΡΙΚ συνδέθηκε ζωντανά, αναφέροντας μάλιστα και τον…επίτιμο Πρόεδρο της Διεθνούς Ομοσπονδίας Ιστιοπλοίας, και επίτιμο μέλος της ΔΟΕ, τέως Βασιλιά, Κωνσταντίνο, ο οποίος έκανε την απονομή.

Να θυμίσουμε ότι ο Κωνσταντίνος το 1960 στους Ολυμπιακούς αγώνες της Ρώμης κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στην ιστιοπλοΐα στην κατηγορία «Ντράγκον» ως πηδαλιούχος του σκάφους «Νηρεύς» με πλήρωμα τους Οδυσσέα Εσκιτζόγλου και Γιώργο Ζαϊμη. Ήταν το πρώτο Χρυσό Ολυμπιακό Μετάλλιο της Ελλάδας από το 1912.

Η ΔΟΕ αναφέρει τον τέως, ως «Αυτού μεγαλειότης, Βασιλιάς Κωνσταντίνος».