Aπίστευτος Μπολτ! 9.63 χρυσός Ολυμπιονίκης και πάλι!

Τέσσερις αθλητές κάτω από 9.80! Ο γρηγορότερος τελικός στην Ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων!

Έγινε το αναμενόμενο! Περίπου 4 δισεκατομμύρια τηλεθεατές σε όλο τον κόσμο είδαν τον Γιουσέιν Μπολτ να τερματίζει πρώτος στον τελικο των 100 μέτρων και να κερδίζει ακόμα ένα χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο! Ο αθλητής από την Τζαμάικα έτρεξε πάρα πολύ γρήγορα, παρασέρνοντας και τους ανταγωνιστές του, στην πιο γρήγορη κούρσα όλων των εποχών!

Επτά αθλητές έτρεξαν κάτω από δέκα δευτερόλεπτα για πρώτη φορά και αν δεν ήταν και ο τραυματισμος του Ασάφα Πάουελ, ο οποίος έπαθε θλάση και τερμάτισε περπατώντας με 11.99, τότε θα είχαμε ένα ακόμα μεγαλύτερο ρεκορ!

Και το αργυρό μετάλλιο, πήγε στη Τζαμάικα με τον Μπλέικ, ο οποιός έτρεξε σε 9.75, αφήνοντας τους Αμερικάνους τις θέσεις της παρηγοριάς 3η, 4η και 5η!

O τεράστιος αθλητής μίλησε σε όλα τα τηλεοπτικά δίκτυα του κόσμου και ήταν φυσικά ο πλέον περιζήτητος! Πέρασε και από τον Δημήτρη Χατζηγεωργίου ο οποίος καραδοκούσε για λογαριασμό της δημόσιας τηλεόρασης! Ο Μπολτ είπε ότι δεν αισθάνεται ακόμα «θρύλος», αλλά πλησιάζει σε αυτό το σημείο…!